Informacje dla DJ

Licencja DJ

Kilka wskazań dla wszystkich zainteresowanych, którzy chcieliby zostać Dj'ami z licencją. Na początek kup sprzęt, a jeżeli go nie posiadasz, to dużo ćwicz, a najlepiej poszukaj dobrego Dj'a, który Cię wyszkoli i pokaże ludziom na imprezach, nauczy Cię wszystkiego. Popytaj Dj'ów czy nie chcą ucznia, zobaczysz, że na pewno ktoś się znajdzie, kto Cię wyszkoli. Drugą sprawą jest odwiedzanie klubów oraz pytanie czy możesz zagrać seta. Opłaca się nawet za pierwszym razem zagrać za darmo, aby mieć już w następnym klubie lepszy argument, w postaci doświadczenia. Następną rzeczą jest zrobienie licencji, gdyż wtedy też będziesz bardziej rozpoznawalny! Fakt, że licencja obecnie za wiele nie daje, jednak daje dużo satysfakcji.

Poniżej prezentowane są możliwości zdobycie licencji:

 1. Jedną z możliwości jest szkoła Adama Szczepańskiego (Adam S, Sri Sai Jazz), który grywa między innymi w Piekarni. Można się tam wiele nauczyć, jednak nie otrzymuję się na ukończeniu żadnego certyfikatu. Zajęcia odbywają się w trybie indywidualnym, każdy więc może dotknąć własnoręcznie decka, pokręcić płytą i zapoznać się z tajnikami zgrywania bitów i dobierania utworów. Każdy może zostać Dj'em, tak jak każdy może nauczyć się grać na pianinie - to prosta zasada. Jednak nie każdy ma szanse stać się szopenem gramofonów. To kwestia indywidualnych predyspozycji i talentu. W szkole Dj taki właśnie talent można odkryć i rozwinąć. Zajęcia dla adeptów sztuki Dj'skiej odbywają się już od paru lat. Wśród wykładowców oprócz autora pomysłu znajduje się m.in. Bogusz Jr., a uczniowie to głównie licealiści, ale zdarzają się też i bardziej dojrzałe osoby. Niestety jak do tej pory w zajęciach brała udział tylko jedna kobieta. Szkoła mieści się w Centrum Handlowym Promenada, w Warszawie, przy ul. Ostrobramskiej w sklepie 'Tom Tailor'. Koszt godziny nauki to około 50-70 PLN. Autor projektu zapewnia, że najzdolniejsi z uczniów będą mieli możliwość nagrania własnego CD oraz mogą liczyć na jego wsparcie i promocję!
 2. Licencje Polskiego stowarzyszenia prezenterów dyskotek można uzyskać na kursach organizowanych przez Dee Jay mix club. Są to dość powszechne kursy, które cieszą się sporą popularnością. Wszelkich szczegółowych informacji można uzyskać na stronie internetowej http://www.muzik.pl, lub pod numerem tel: (022) 720 50 63.
 3. Podobne kursy organizuje tez DJ Promotion. Najczęsciej kursy odbywają się w połowie danego roku (czyli koło czerwca), jednak nie jest to regułą. Należy pilnie śledzić informacji, które są wcześniej podane na stronie: http://www.djpromotion.com.pl. Orientacyjny koszt kursu wynosi około 500 zł. Podczas jednego kursu może być maksymalnie 30 osób, dlatego o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń (przesłanie zgłoszenia + zaliczki). DJ Promotion organizuję już takie zajęcia od 1999 roku, dlatego posiada już spore doświadczenie w kształceniu DJ'ów. Wykładowcami są m.in: Bogdan Fabiański ('Radio dla Ciebie','Polskie Radio 1'), Paweł Bobrowski ('Radio dla Ciebie','Underground'), DJ Yoora ('Underground'), DJ Energy ('Utopia'), szef DJ Promotion - Piotr Gryglewicz i wiele innych. Więcej informacji można uzyskać pod numerem tel: (022) 833 01 52.
 4. Inną z prawdziwych szkoł dla Dj'ów na najwyższym profesjonalnym poziomie jest szkoła organizowana przez firmę Pioneer. Wykłady prowadzą najlepsi specjaliści w branży. Na wykłady zaproszeni zostali najlepsi Dj'e z Polski, USA i Niemiec. Każdy, kto zda egzamin końcowy, otrzyma 'Pioneer pro Dj - International Certificate' (pierwszego, drugiego lub trzeciego stopnia). Warsztaty realizowane są przez 60 godzin i poruszają następujące zagadnienia, takie jak: co to jest muzyka?, elementy muzyczne, budowa utworu, style muzyczne, historia dyskoteki, historia fonografii, geografia stylów i ich najwybitniejsi przedstawiciele, historia polskiej muzyki rozrywkowej, prezentacja produktów firmy Pioneer (elementy i funkcje urządzenia oraz użytkowanie), prezentacja gramofonów (konstrukcja i użytkowanie), podstawy miksowania muzyki, techniki miksowania, praca z mikrofonem, instruktaż do autoprezentacji (umiejętności i możliwości), elementy akustyki, zastosowanie efektora DJM 600, prawa autorskie, Dj w radiu (przygotowanie programu) oraz prezentacja dostępnego na rynku oprogramowania komputerowego do tworzenia muzyki. Po przeprowadzeniu kursu odbywa się egzamin. Więcej informacji można uzyskać pod numerem tel: 502 672 386.
 5. Każdego roku odbywa się także profesjonalna szkoła Dj'ów organizowana przez G5 Dj Club i kończy się egzaminem oraz uzyskaniem certyfikatu. Więcej informacji można uzyskać pod numerem tel: 0 600 202 886 oraz pocztą elektroniczną: djworld@djworld.pl.
 6. W roku 2005 również LFX Agency zorganizowało 'DJ Qrs', który przy drugiej edycji, obywającej się 2 miesiące po pierwszej zmienił nazwę na 'DJ'sqol'. Zajęcia odbywają się poniedziałki, wtorki i środy przez 7 tygodni, w godzinach 18:00-20:00, w siedzibie LFX DeeJay Shop w Warszawie przy ul. Podwale 15. Grupa składa się z 10-12 osób, którym do dyspozycji oddane jest 6 pełnych konsolet składających się z gramofonów, odtwarzaczy cd oraz mixerów m.in. takich firm jak Stanton, Reloop, Ecler, Jaytec, Technics, Pioneer i Denon. Do dyspozycji kursantów są rownież płyty vinylowe (podczas warsztatów). Na każdych zajęciach opiekę nad kursantami sprawuje minimum 2 instruktorów. Koszt warsztatów to około 400 zł. W tym wliczone są słuchawki dla każdego uczestnika, pakiet programów muzycznych firmy play, t-shirt, smycz. Warsztaty przeznaczone są dla osób początkujących lub posiadających minimalną wiedzę. W Dj'sqol uczą m.in: Dj Anix, Cruchy, Dj Dervish, Tom Less, Dj Mały, Napoleon, Dj Spox, Dj Teodor, Sławek Druh czy Bogdan Fabiański. Więcej informacji można uzyskać pod numerem tel: (22) 49 80 333 oraz pocztą elektroniczną: szkola@djsqol.pl.

Jak zostać DJ

Wychodząc na przeciw coraz większemu zainteresowaniu w tematyce doboru sprzętu dla DJa, oraz coraz większej modzie na bycie DJem - bo tak już trzeba tą modę nazwać- postanowiliśmy przybliżyć nieco tematykę doboru sprzętu z segmentu '4 DJs'. Temat ten, powinien pomóc wielu osobom - szczególnie właśnie tym początkującym - w zaznajomieniu się z podstawami doboru sprzętu idealnie do ich potrzeb, wymagań i upodobań. Mamy nadzieję, że pozwoli to uniknąć wielu podobnych tematów.

Na samym początku, jak w Naszej głowie pojawia się pomysł - 'Chcę zostać Dj'em' - powinniśmy sobie odpowiedzieć na jedno, proste pytanie - 'Dlaczego chce zostać Dj'em?'

 1. Czy aby nie dlatego, że teraz nastała taka moda, czy nie kieruje mną chęć bycia 'trendi'?
 2. A może wręcz odwrotnie, może kochamy muzykę, może chcemy urozmaicić świat muzyczny własną osobą. Może coś się Nam w tym światku nie podoba, i mamy własną wizję idealnego Dj'a i własną osobą chcemy to pokazać całemu światu.

Jeśli na zadane sobie pytanie odpowiadamy tylko tak jak w punkcie pierwszym, to może od razu dać sobie spokój, i zostawić to ludziom, dla których muzyka to coś więcej, aniżeli sposób na zaistnienie w 'wielkim świecie' i na bycie zgodnie z panującą modą. Zostać Dj'em, to zadanie właśnie dla osób, które odpowiedziały tak jak w Naszym punkcie drugim, lub bardzo podobnie... to właśnie te osoby są tymi 'wybrańcami'- ponieważ zanim stanie się na muzycznym Olimpie i zaczną Naszymi poczynaniami kierować odpowiednie osoby takie jak np.: menadżer, czeka Nas ogrom pracy własnej. Praca, praca i jeszcze raz praca nad sobą: wiedza teoretyczna (bez której ani rusz, a która przez wielu jest pomijana a wręcz lekceważona), technika grania, dobór repertuaru, praca z mikrofonem oraz praca nad własnym zachowaniem i wizerunkiem- to wszystko czeka tego, kto się zdecyduje zostać Dj'em. Ostatnio bardzo modne stało się poprzedzanie swojego pseudonimu właśnie przedrostkiem 'Dj', wystarczy, że ktoś zagrał na komputerowym symulatorze obsługi konsolety typu: 'Virtual Dj' 'BPM Studio' itp., a od razu zaczyna nazywać siebie 'Disc Jockeyem'. Kiedyś - w dobrych dla tej branży czasach, Dj'em można było się dopiero nazywać, jak zostało się namaszczonym przez swojego guru, swojego nauczyciela... nie było to takie proste. Jednym z pierwszych prawdziwych Dj'i - był i nadal jest Dj Johnny - właśnie dzięki niemu możemy zobaczyć jak to kiedyś było, a nawet zobaczyć oryginalną licencję. Dj Johnny, wieloletni rezydent klubu Bravo w Gliwicach, na muzycznym rynku jest już od 1982 roku - większości z Nas to jeszcze nie było na świecie, kiedy on już grał w klubach i to właśnie tacy ludzie jak Dj Johnny mogą powiedzieć wiele na temat tego 'zawodu'.

Były szkolenia, zwane a tamtych czasach weryfikacjami, podczas których sprawdzana była przede wszystkim wiedza teoretyczna kandydata. Pytano o włoski jazz, o dzieła malarzy impresjonistów, o jakieś fragmenty literatury czy poezji, wreszcie o różne szczegóły z dziedziny muzyki poważnej, baletu i teatru.

Jak już jednak zdecydowaliśmy się zostać DJami, to mamy do wyboru 3 drogi:

 1. Znaleźć uczciwego i gotowego do pomocy DJa 'nauczyciela', który będzie gotów wziąć pod swoją opiekę młodego i zdecydowanego na wiele poświęceń młodego adepta. Jednak dobrze wiemy, że z tym coraz trudniej. Niewielu jest DJi, którzy zajmują się tylko tym, i mają na tyle czasu, aby przelać posiadaną wiedzę młodszemu pokoleniu.
 2. Zapisać się na tzw. kurs. Wtedy mamy pewność, że opłacając takie szkolenie będziemy mieli prawo do poznania tajników pracy DJa, budowy sprzętu, podstaw akustyki itp. itd. Takie kursy, mają wiele zalet- pozwalają pracować na sprzęcie najwyższej klasy i różnego rodzaju, czego nawet w klubie nie uświadczymy, ponieważ na kursie mamy do dyspozycji kilka modeli, od tych podstawowych po te najnowsze i najbardziej rozbudowane, a w Klubie trudno tego szukać- zazwyczaj kluby mają jeden zestaw na konsolecie. I jeszcze jedna uwaga do tych, którzy chcą się wybrać na takie właśnie szkolenie- dokonajcie dobrego wyboru, na rynku pojawia się wiele kursów na bardzo niskim poziomie. Ważne jest to, aby ludzie prowadzący takie szkolenia sami sobą prezentowali odpowiedni poziom, aby szkolenie nie było szkoleniem 'widmo', aby ludzie prowadzący mieli już doświadczenie w prowadzeniu takiego szkolenia. To do Was należy wybór w czyje ręce oddacie własną przyszłość.
 3. Kupić samemu sprzęt i licząc na własne zaparcie i chęć dążenia do celu, pracować i jeszcze raz pracować... jak każda także i ta metoda ma wiele plusów i minusów- jednym podstawowym minusem są finanse. Nie oszukujmy się- sprzęt z segmentu '4 DJs' do najtańszych nie należy. I tutaj przechodzimy do sedna sprawy - jak dokonać trafnego wyboru. Przedstawimy to w kilku łatwych do przyswojenia punktach:
  • Fundusze
   Głównym czynnikiem wpływającym na to, w jaki sprzęt się zaopatrzymy, są oczywiście finanse. Im większy jest nasz budżet, tym klasa sprzętu może być wyższa, ale nie popadajmy w skrajności i nie wyznajemy tutaj zasady 'im droższe- tym lepsze', nie na tym to polega. Można sobie poskładać bardzo dobrą DJkę za stosunkowo rozsądne pieniądze. Taką skrajnością jest np.: gramofon firmy Technics - SL 1210 Gold Edition. OK, dobrze wygląda- ale, po co to wszystko- złote 'bajery' będą za Nas grać? Także takie właśnie sprawy pozostawiamy Wam pod rozwagę.
  • Wybieramy mixer
   Podstawą każdej konsolety jest mixer, bez niego ani rusz. Sprecyzuj swoje wymagania czy potrzebujesz 4 kanały, czy 2 wystarczą czy zdolności i twórczość skłoni Cię do tego, aby grać z 4 źródeł jednocześnie - co jest moim zdaniem jednym z głównych argumentów wyboru mixera cztero-kanałowego. Czy nie lepiej skupić się na jakości sprzętu i wybrać lepszy sprzęt mający mniej kanałów, niż gorszy ale cztero kanałowy?
  • Cd player
   W dobie rozwoju techniki - także tej 4 DJs - podstawą są niewątpliwie płyty CD. Zapewne znajdzie się wielu, którzy napiszą - 'Vinyl to jest to' 'Prawdziwy DJ gra tylko z gramofonów' - OK, nie przeczę, że tak nie jest, ale trzeba spojrzeć prawdzie w oczy- technika poszła na tyle do przodu, że z CD można wyciągnąć tyle samo - jak nie więcej - jak z gramofonu. A że 'feeling' nie ten... to już inna sprawa, ale o tym później. Wybierając CD, musimy na wstępie odpowiedzieć sobie na pytanie 'Single czy Double'. Zdania są podzielone i każdy wybierze ten, który mu bardziej odpowiada. Następnie określmy listę oczekiwań, które Nasz player musiałby spełniać. Czy ma posiadać wbudowane efekty, funkcję 'skrecz', czy ma czytać pliki MP3, a może ma być już DVD Player-em- to wszystko wpłynie decydująco na Nasz wybór i zawęzi pole Naszych poszukiwań.
  • Gramofony
   Gramofon to już nie tylko narzędzie do odtwarzania czarnych płyt, ale zdaniem zagorzałych jego zwolenników prawdziwy instrument muzyczny. Takie jest zdanie wielu. Znów inni powiedzą, że to odchodzący do lamusa relikt mijającej epoki. Zarówno jedni, jak i drudzy mają swoje racje i nie Nam te racje podważać. My możemy jedynie nakierować jak wybrać, czym się kierować podczas kupna, aby być z zakupu w pełni zadowolonym. Jeśli kupujemy gramofon w celach 'odsłuchowych' to możemy sobie pozwolić na wybór gramofonu z napędem paskowym, co jest tańszym rozwiązaniem i na 100% w odsłuchiwaniu się sprawdzi. Ale jak już zabieramy się za 'DJowanie' to zdecydowanie musimy się zaopatrzyć w gramofon z napędem bezpośrednim. Wszystkie tajniki techniczne działania takiego napędu zostawiam tym bardziej dociekliwym- tutaj nie będziemy się w to zagłębiać. Mając już za sobą wybór, 'do czego potrzebujemy gramofon' pora się zastanowić nad konkretnym wyborem- wybór jest ogromny. Jak zwykle decydującą sprawą są finanse, jeśli mamy odpowiednio dużo do wydania, możemy śmiało sięgnąć po tzw. 'pewniaki', jako takie od dawna uznawane są: Technics 1210 MK 2 oraz Vestax PDX 2000- do tego grona starają się dołączyć takie modele jak np.: Numark TTX, czy Reloop RP 6000. Bardzo ważne przy wyborze są: moc silnika, zakres pitch, no i oczywiście osobiste preferencje, takie jak: wybór ramienia proste/S-kształtne, ustawienie przycisków start/stop. Jak zwykle na samym końcu wybór należy do Was. Ale warto przejrzeć ofertę wszystkich producentów, porównać, a także oprzeć się na doświadczeniach doświadczonych DJi.
  • Nowe technologie
   MP3 - to pojęcie coraz częściej można spotkać także w sprzęcie skierowanym dla DJi- czy to w systemach typu: Final Scratch- łączących nowoczesne technologie MP3 z tradycyjnymi gramofonami, lub w sprzęt opartym o czytniki plików mp3 np.: Cortex HDC 1000. Przed postępem nie uciekniemy, a to, co się przyjmie, jest uzależnione tylko i wyłącznie od Nas samych. To my decydujemy o tym, jaka technologia będzie rozwijana, a co odkładane jest przez producentów do szafki.
  • Słuchawki

Myślę, że każdy, kto zadawał sobie wcześniej pytanie 'Jak zostać DJem', zastanawiał się czy jest to coś dla Niego i czy warto w to inwestować- znalazł tutaj odpowiedź, a jak przynajmniej jedna osoba dokonała trafnego wyboru przy kupnie sprzętu, to już się opłacało to napisać.

I pamiętajcie jeszcze o jednym- DJem może zostać każdy: młody, stary, kobieta, mężczyzna, biedny i bogaty- liczą się tylko chęci, i jeśli będziesz tego bardzo chciał, to osiągniesz wiele - choćby satysfakcję z tego, że próbowałeś.

Ps. Podczas pisania tego materiału nie brano pod uwagę marek sprzętu, zamieszczone tutaj są tylko w celach poglądowych i w celach informacyjnych- i jako takie proszę je traktować.

Strona istnieje tylko i wyłącznie dla promocji młodych talentów, clubów dyskotekowych jak i zapoznaniem się z hasłem Muzyka Clubbowa. Nie czerpiemy z tego żadnych korzyści! Dział służy tylko i wyłącznie dla promocji.

Materiały/linki znajdujące się na tej stronie są tylko i wyłącznie własnością serwisu: DJRAVEN.PL - kopiowanie i rozpowszechnianie bez zgody administracji serwisu oraz autorów praw autorskich - jest zabronione!

Gramofony

 • Cena: zł

 • Cena: zł

 • Cena: zł

 • Cena: zł

 
ekwador powerclub sajrus armagedon energy2000 dobre nuty